Cinque Terre

Şirketlerin En Önemli Silahı: İş Analitiği Uygulaması

Yayınlanma Tarihi :08.12.2016 20:43


Şirketlerin En Önemli Silahı: İş Analitiği Uygulaması

İş Analitiği (BA: Business Analytics), pek çok kaynaktan elde edilen ham verilerin, işlenerek daha anlamlı ve kolay kullanılabilir hale getirilmesine yarayan süreç ve yöntemler için kullanılan bir kavram. Gelişen teknolojilerle birlikte, sadece bilgi miktarında değil, bilgiye erişim hızında da büyük bir artış oldu.

Rekabette avantaj yakalamak isteyen firmalar bu verileri toplamak, işlemek ve hızla anlamlandırarak iş süreçlerine katmak istiyor. Bu noktada yapılandırılmış verinin üretildiği kaynakların yanı sıra, sosyal medya gibi yapılandırılmamış veri kaynaklarının anlık takibi de büyük önem kazanıyor.

Büyük veri (Big Data) diye adlandırdığımız bu bilgilerin, firmaların karar alma süreçlerinde etkin kullanılabilmesi ve hatta oluşabilecek risklerin önceden görülerek daha iyi yönetilmesi için hızla, titizlikle işlenmesi ve anlamlandırılması gerekiyor.

Gün geçtikçe sadece veri miktarı değil aynı zamanda bilgiye erişim hızı da artıyor. Sadece YouTubeözelinde baktığımızda bile, büyük veri kavramının ne boyutlarda olabileceğini hayal etmek mümkün.

2016 başında Youtube:

  • Kullanan kişi sayısı 1 milyar 300 bin.
  • Her dakika, 300 saatlik video yükleniyor.
  • Her gün, ortalama 5 milyar video izleniyor.
  • Her ay, 900 milyon saatlik video izleniyor.
  • 1 milyar izlenme oranını aşan 10.113 video bulunuyor.
  • Videoları görüntüleyen insanların %80’i ABD dışında yaşıyor.
  • Mobilde, günde 1.000.000.000 video görüntüleniyor.

Üstelik bu veriler, her geçen gün daha da büyüyor. Şirketlerin tüm yenilikleri takip etmesi ve gerekli altyapıyla analiz ederek işlemesi, İş Analitiği sistemlerinin gelişmesine bağlı. Nitelikli bilgiye ulaşmak, bilgileri arıtarak karar alma süreçlerine entegre etmek ve kullanmak, şirketlerin en büyük hedefi. 

Logo Yazılım İş Analitiği Yazılımları

Logo Mind Insight

Esnek mimarisi, kolay kullanımı ve interaktif görsel ögeleri ile kullanıcılara gerçek zamanlı veri analizi imkanı sunan Logo Mind Insight, hızlı, etkin ve kolay tasarımı sayesinde dağınık yapıdaki verilerin, grafik, harita ve tablo gibi çeşitli şekilllerde görüntülenmesini sağlar.

Logo Mind Informer

Gerçek zamanlı ve çok yönlü analiz imkanı sağlayan Logo Mind Informer, modern kullanıcı arayüzü, esnek mimarisi ve ölçeklenebilir fiyatlandırma modeli ile web-tabanlı ve tam kapsamlı bir iş analitiği çözümü sunar.

Logo Mind Navigator

Logo Mind Navigator, verilerinizi çok boyutlu analiz ederek en karmaşık verileri süzüp stratejik açıdan önemli bilgileri kolaylıkla elde edebilmenize yardımcı olarak Logo ERP Çözümleriyle bütünsel bir entegrasyon yapısı sunan bir raporlama çözümüdür.

Logo Mind Budget

Logo Mind Budget, gelişmiş yazılım mimarisi ile bütçe hazırlayan yöneticilere esnek ve güvenli bir çalışma platformu sunan bir bütçe yönetim çözümüdür.

Logo Mind Digger

Hızlı ve özet raporlama aracı Logo Mind Digger, işini yakından takip etmek ve zamanını daha verimli kullanmak isteyen yöneticiler için benzersiz ve pratik bir çözüm sunar.